Biotop Carabus obsoletus - Muntii Maramures na severu Rumunska
Střevlík je vzhledem ke krátké době výskytu zřejmě víceletý. Jeho rychle rostoucí larvy se kuklí v zemi do konce léta, přezimuje pravděpodobně jen pouze imago. U tohoto druhu dochází také k častému mezidruhovému křížení, zvláště na přírodně bohatých biotopech, kde druh žije často s další desítkou druhů tohoto rodu. Na některých místech jsem při náhodných průzkumech zjistil až 16 druhů velkých Carabů, včetně mnoha dalších druhů brouků a jiného hmyzu. Je s podivem, že tolik potravně si konkurujících si druhů dokáže žít v koexistenci na celkem někdy maloplošných úsecích lesa.
Carabus coriaceus
Carabus Linnaei
Carabus intricatus
Carabus scheidleri
Carabus ulrichi
Carabus cancellatus
Carabus arvensis
Carabus hortensis
Carabus violaceus
Carabus obsoletus
Carabus variolosus
Carabus auronitens
Carabus nemoralis
Carabus convexus
Carabus granulatus
Carabus glabratus
Poddruh obsoletus zasahuje v málo odchylkách až do severozápadního Rumunska a západní Ukrajiny, ve východních Karpatech /Rumunsko/ žijí další dva poddruhy, z nichž některé formy žijí i nad horní hranicí lesa.
Brouk je v současnosti ještě v ČR i SR lokálně hojný, populace však řídnou zvláště na východní Moravě s postupující devastací a vysýcháním původních zbytků lesa. Např. po holotěžbě v okolí pramenišť lesní půda rychle vyschne, tekoucí voda se zařezává hlouběji do země a velcí střevlíci nevratně zmizí. Změnám odolají pouze tzv. 'pionýrské' druhy - Carabus violaceus a Carabus glabratus . Někde i Carabus hortensis .
Biotop Carabus obsoletus - východní Moravskoslezské Beskydy na severní Moravě
Je to určitě velmi cenný prvek hmyzí fauny karpatských lesů a nadto opravdu krásný brouk; díky tomu každé neočekávané nalezení živého imaga v přírodě Moravskoslezských Beskyd patří i po letech vždy k mým nezapomenutelným zážitkům.
Carabus obsoletus - female + male