ÚVOD


Sestava na makrofotografii preparovaného hmyzu II

Jak jsem už psal v předchozích článcích, sestavy na fotografování preparátů používám dvě - (horizontální a vertikální).
Je třeba stále něco vylepšovat - upevnění difůzního materiálu a desek, minimalizace odlesků, apod. Ubylo také všelijakých ramen na držení čehokoliv, už tak malý pracovní prostor je přehlednější,... navíc díky používání plastové filmovky se velmi zmenšila možnost poškození křehkého preparátu. Práce je rychlejší i díky tomu, že nemusím už vůbec opakovaně vyměňovat makroobjektivy. Používám stabilně dvě zrcadlovková těla - někdy tři (+ systém s mikroskopovým objektivem). Už tak těžké sestavy jsou provizorně umístěné v zimním období na skříňové verzi litinového 'lidového' šicího stroje Minerva a na zatíženém bytelném stolku z masívního dřeva - účel plní dokonale - vibrace a otřesy i na plovoucí podlaze ve výsledku nulové.
Současný stav nejlépe dokumentují přiložené fotografie.




Použití průhledných nalepovacích štítků je možné. Je třeba dát pozor na nasvícení, často vznikají přepaly v ploše a na pozadí chodidlových článků a tykadel. Je dobré připíchnout pod plastový průhledný štítek kousek bílého papíru - to ale vyžaduje sundání lokalitních a determinačních údajů ze špendlíku. Lepší je umístění podkladového papírku na samostatný špendlík, který se jenom vytočí - ubyde manipulace se štítky údajů.
Na obrázku jsou 'typizované' štítky s kulatými rohy sekané raznicí, někdy používám i štítky s ostrými pravoúhlými rohy narychlo nastříhané nůžkami. Nejlepší zkušenosti mám ale s klasickými papírovými bílými štítky s nalepeným hmyzem bez lepidlem upatlaných chodidel a tykadel.




Větší verze 'ukolmovače'.




BACK