ÚVOD


Sestava na makrofotografii preparovaného hmyzu III

Sestavy na fototechniku při fotografování hmyzu mají být přiměřeně těžké. Předchází se tím neostrosti snímků, váha pomáhá vylepšovat stabilitu. Někdy je ale nutné z těchto nároků mírně slevit, i tak je ale nutno mít na paměti, že stabilita je na prvním místě.
Hmyz k focení se snažím od kolegů půjčovat. Je to náročné, protože pak je nutné nafotit celou zapůjčenou kolekci, je škoda vracet sbírky s brouky neodfocenými. Někdy ale jde jen o něco málo exemplářů, či kolega sbírku nezapůjčí. Je to pochopitelné a nezbyde nic jiného než to ve vší slušnosti respektovat. Je možné se dohodnout s majiteli vybraných ex. na focení u nich doma. Mé domácí sestavy jsou však na jakékoliv přenášení či převážení moc těžké a neskladné, tak jsem k tomu účelu používal stativovou tyč k upevnění na desku stolu - její popis i obrázek je na tomto webu v článku Makrofotografie a technika – na jiný způsob . Jde o lehký a přiměřeně při utaženém stavu docela stabilní výrobek firmy Velbon, velkou nevýhodou je však krkolomná manipulace při nutnosti měnit vzdálenost objektivu, kdy hrozí pád fototechniky přímo na focený hmyz !!! (a to přímo před zraky vyděšeného majitele cenného exempláře !!!)
Naštěstí tato situace nikdy nenastala, ale i tak je nutno těmto děsivým a hororovým dějům aktivně předcházet!

Ruka volného trhu na tuto důležitou potřebu ovšem nijak nereaguje, takže s heslem 'Pomoz si sám' směle do díla. Úkolem tedy bylo vyrobit lehkou přenosnou sestavu, která musí splnit nároky na stabilitu a pochopitelně snadnou manipulaci s technikou i sbírkovými exempláři. Jako základnu jsem vybral půlmetrovou desku z lepené dřevotřísky (oproti masivním dřevu má výhodu trvalého tvaru, dřevo se už nekřiví a také je lehčí). Zvolil jsem 5 kusů 'noh' z tvrdé pryže, umístěných po jedné v každém rohu, poslední pro zvýšení stability přesně uprostřed desky. Na ploše jsou umístěny dva levné modelářské svěráčky, plastový je v pevné pozici, těžší hliníkový je koncipován ve výměnné třípolohové pozici. Samozřejmostí je pojistka pojezdové lišty proti převážení fototechniky na malém hliníkovém svěráčku s výměnou pozicí. Samostatně svěráčky svou velikostí ani kvalitou stisku neodpovídaly mému požadavku, proto jsem zvolil dva. Největší výhodou v tomto případě je jejich společná hmotnost - ne více než 350 g. Pojezdová lišta z bukového dřeva je stejné výšky jako výška čelistí (20 mm), zajišťuje to pevný úchop (nedochází k polohové deformaci čelistí - jejich zvednutí při dotažení a tím i k nestabilitě polohy fototechniky).

Mimo to je v přední části desky umístěna také polohovatelná plocha s tenkým ocelovým plechem na umístění focených preparátů, samozřejmě s pomocí magnetických 'ukolmovačů'. Váha celé sestavy (s magnetickou deskou na preparát + pojezdová lišta s makrosáňkami) je 4,3 kg a váha zrcadlovky s objektivem je 1,55 kg; dohromady necelých 6 kg, tedy o 8 kg méně než jedna z mých domácích sestav.

Je zhotovena stylem 'co dům dal' během pár hodin a kupodivu se nijak neprojevuje v horší kvalitě pořizovaných fotografií. Určitě ale není vhodná na focení miniaturních hmyzích genitálií a jiných titěrností s velikostí pod 1 mm a méně, s posuvem v řádu několika setin milimetru. Stabilita této 'odlehčené' sestavy na to pochopitelně nemá.



BACK