ÚVOD


Laowa 100 mm/F 2.8 Macro 2x

Měl jsem zapůjčený čínský makroobjektiv Laowa 100mm/2x a chtěl bych se podělit o zkušenost s jeho používáním při focení preparovaného hmyzu. Několik pozitivních videorecenzí, které jsem našel na internetu, byly jen základním seznámením s tímto zajímavým produktem.
Je to sice objektiv určený pro typ snímače FF, ale jeho použití na menším čipu APS-C ničemu neuškodí - naopak (!) - dokonale využije ostrý střed optiky. U této verze s bajonetem pro Canon EF se nastavení clony volí elektronicky (v plném rozsahu) přes tělo zrcadlovky (bohudíky!), ostatní verze (Sony, Nikon, ap.) mají pouze manuální clonový kroužek. Zaostřování je pouze manuální.
Ostřící prstenec uprostřed těla je kovový, jeho otáčení jde dost ztuha - otočení zároveň určuje míru zvětšení - v tomto případě až za velikost 1:1 k úžasnému poměru 2:1. Není to sice 'eM-Peéčko' s poměrem 5:1 (u kterého je ale známo, že fotografie ve zvětšení okolo a nad velikost 4:1 jdou svou kresbou v podstatě do 'kopru'), ale i nasnímání objektu velikosti okolo 1 mm (např. zalitý aedeagus) vypadá po ořezu velmi dobře a nadto hotový Jpeg obrázek není nutno kromě jiných nutných úprav (ořez, čištění prachu, minimální vybělení pozadí, atp.) vůbec doostřovat!

Prostě Laowa 100 Macro 2x je bez diskuzí velmi ostré sklo!
A zřejmě univerzální pro fotografie preparátů, neboť jak jsem už výše v textu zmínil i objekty okolo 1 mm (výřezy) vycházejí na dané možnosti poměrně velmi dobře.

Pouze v jednom případě se mi stalo, že ostrost se zdála méně výrazná - v podstatě podobná jako u výstupu z objektivu Canon 100 mm/F 2.8 Macro 1:1 . Příčina tohoto 'zhoršení' ostré kresby byla jednoduchá - zjistil jsem, že jsem zapomněl utáhnout tělo zrcadlovky na fotolavici - ocelová lyžina posuvu byla ve svěráku nedotažená a vystavena volnému pohybu, zrcadlovka samozřejmě též nestabilní... I když se snažím při focení skoro 'nedýchat'... zřejmě k nějakým drobným otřesům pravděpodobně došlo a ostrost fotografie je srovnatelná s ostrostí fotografie při použití pevně dotažené sestavy s objektivem Canon.
Výsledkem je zjištění, že srovnatelný Canon 100 (verze bez IS) v tomto ohledu za objektivem Laowa trošičku zaostává.
Srovnávané objektivy jsou skoro stejně dlouhé a těžké (Laowa o necelý centimetr delší a asi o 40 gramů těžší).

Ale pojďme k dalším detailům - trochu nevýhodou je fakt, že se pohyblivá část při zaostřování posouvá 'uvnitř' otevřeného tubusu, který tak funguje podobně jako 'vysavač' (nasává vzduch a s ním i prach a jiné smítky). Proto je nutno mít trvale nasazený ochraný nebo UV skleněný filtr, který zabrání znečišťování vnitřku tubusu. Zvláště to platí při focení v exteriéru, ale samozřejmě i doma při focení preparátů (neboť jak známo - prach je všudypřítomný),... za brzkou opravu pro znečištění to nestojí.
Za zmínku stojí i ten fakt, že i s nasazeným filtrem (další vrstva skla před čočkou !) optika perfektně a ostře 'kreslí' + samozřejmě bez jakékoliv chromatické aberace!

Minimální ostřící vzdálenost je přirozeně vzhledem k většímu zvětšení samozřejmě o dost menší než u Canonu. Prakticky - při maximálním zvětšení 2:1 byla vzdálenost od konce objektivu k objektu - 5,5 cm. Ale to při nasazené 'sluneční makrocloně' + přechodka 67 - 58 mm + další vrstva (šířky kroužku filtru) pro minimalizaci tzv. 'černé skvrny'...
Takže odpočítám - li tuto délku navíc (to je necelé 3 cm),... tak bez tohoto příslušenství je minimální vzdálenost při zvětšení 2:1 dobrých 8 cm.
Svou 'sluneční makroclonu' používám proto, aby nedošlo skrze skleněný ochraný filtr k nechtěným odleskům dovnitř optiky podobně jako u M-PE 65 (v tomto případě ochraný filtr není nutný), při takových malých zaostřovacích vzdálenostech.

Objektiv je samořejmě dodáván spolu s pravou sluneční clonou téže značky, ale ta je bohužel při focení nad zvětšení 1:1 skoro nepoužitelná (svou délkou už zavazí + blbě se nasazuje), ovšem při focení krajinek nebo portrétů asi vyhoví.. (to je přidaný bonus u tohoto jedinečného skla - ale u ohniskové vzdálenosti 100 mm normální a přirozený..)

Červená značka pro nasazení objektivu je umístěná odchylně od objektivů Canon v rovině bajonetu (na některých videích YOUTUBE z USA byly stížnosti, že tam červená značka chybí...? ..tak nevím..).

Ještě (možná víceméně subjektivní) drobnost - při použití optického hledáčku (vlastním Canon Angle Finder C) je viditelnost u zaostřování přes hledáček o něco horší ve srovnání s objektivem Canon 100, živý náhled je na tom přibližně podobně. Ale pokud tělo zrcadlovky umí zvětšit náhled (5x či 10x), tak je tento nedostatek zcela marginální.


Tuto ručně psanou letitou novoročenku jsem vyfotil zvlášť objektivem Canon a Laowa. Fotografie jsou foceny ve stejném zvětšení a rozlišení, při stejné cloně F 5,6; za totožných světelných podmínek a jen převedeny z formátu RAW do Jpegu bez jakýchkoliv úprav a doostřování. Klikněte ZDE  a vizuálně porovnejte ostrost obou výřezů (částečný detail čísla 80) v nezmenšené velikosti fotografie.


BACK