ÚVOD


Poznámka k upevnění mikrometru

Upevnění mikrometru k makrosáňkám Novoflex jsem před časem věrně okopíroval od západočeského kolegy. Toto řešení je geniální.., nevím jak se dá ale uplatnit u jiných výrobců makrosáněk..hodí se přesně na makrosáňky od Novoflexu. Kvalitní zahraniční mikroposuvná zařízení jsou totiž velice drahá, ceny těch nejjednoduších začínají na ceně za hranicí 200 E (viděl jsem nejlevnější, ale nevyhovující v ceně cca 130 E), což je pro našince při dnešní nastávající drahotě polovina minimálního platu. Škoda, že se tomu nevěnuje (na rozdíl od prvních vlaštovek automatických mikroposuvů) žádný domací výrobce. Řešení upevnění (od výše zmíněného kolegy) až na pár detailů (automatický zpětný chod) plně tyto drahé věcičky nahradí.

Po celou dobu používání tohoto mikroposuvu jsem musel řešit drobný (ale stále se opakující a velmi otravný) detail.
Používám dvoje makrosáňky Novoflex nasazené na sobě - kvůli menšímu horizontálnímu posunu těla fotoaparátu, abych stále nemusel pro minimální posun povolovat pevně utaženou ocelovou fotolavici, neboť vrchní makrosáňky jsou využívány jen pro posun mikrometrem. Problém byl v tom, že 'uřízlé' rameno mikrometru s vyřezaným závitem na šroub se vždy po krátkém čase začalo viklat a otáčet zleva doprava a opačně. Jelikož k utažení dotyčného šroubu není ve dvojici makrosáněk žádný přístup pro šroubovák, musel jsem vždy dvojici makrosáněk rozpojit (a tím i makrosáňky složitě 'odšroubovat' i od spodní ocelové lavice). Docela dost vzácného času, který mohu věnovat jiné zábavě.
Co tedy s tím stále se opakujícím problémem ?

Makrosáňky jsou vyrobeny z ocelového profilu připomínajícího písmeno 'U' s trojicí vyřezaných závitů 1/4 a 3/8 míry anglického palce. Jeví se to jako docela velká výhoda využít tento snížený prostor pod a za pojezdem makrosáněk k uchycení stabilnějšího držáčku mikrometru než stávajícího zkráceného ramene. Začal jsem se tedy pídit po mikrometru bez ramene. A hle - vyrábí se verze mikrometru - tzv. mikrometrická hlavice. Zbývalo najít nejjednoduší řešení jak ji upevnit k makrosáňkám, tak aby plnila dobře svou funkci.
Požádal jsem šikovného řemeslníka a výsledkem je hliníkový hranolek, který natěsno svými rozměry vyplní dutinu makrosáněk (nemůže tedy dojít i při uvolnění spodního šroubu k viklání). Mikrometrická hlavice je upevněna zboku dvěma stavěcími šrouby M 3 (tzv. červíci). Místo spodního šroubku jsem použil klasický upínací fotošroub 1/4", který jde bez obtíží přitahovat rukou i ve dvojici makrosáněk.

Běžně jsou dostupné mikrometrické hlavice s dělením 0,01 mm, jsou i velmi kvalitní (o málo dražší) mikrometrické hlavice s dělením 0,001 mm (Mitutoyo). Na pouzdře tohoto mikrometru kromě tradiční stupnice (v mm) je navíc nad referenční čárou horizontální dorovnávací stupnice pro odpočet délky v mikronech (µm). Hlavice s dělením 0,001 mm je velmi vhodná pro práci s mikroskopickým objektivem BD (M) Plan Apo 10x, který má mizivou hloubku ostrosti, udávanou v řádu tisícin mm.
Po trošce cviku se dá s tímto přístrojem pracovat stejně pohodlně jako s mikroposuvným zařízením z mikroskopu, kde je nejmenší dílek 2 µm, hlavice umožní posuv i po 1 µm.

Hloubku ostrosti (DOF - červený rámeček)   tohoto objektivu  (M Plan 10x - modrý rámeček) zobrazuje v mikronech přiložená tabulka ZDE.  BD Plan Apo 10x má tyto data totožné.
Tabulková hodnota FOV představuje průměr viditelného pole při použití tubusu nad průměr 24 mm (tu tedy tubusu mikroskopu, ale platí to i pro tubus s čočkou nebo přídavný pevný 200 mm objektiv k digitálnímu fotoaparátu). Zmenšením ohniska přídavného objektivu (např. u zoom-objektivu) dojde k zvětšení průměru viditelného pole a k možnosti nafocení většího hmyzu (samozřejmě s poměrem odpovídajícímu menšímu zvětšení). Toto u tubusových čoček s pevnou velikostí není možné. Jedině snad u tubusů poskládaných z dílů.

Zrovna u zoom 70-200 ale dochází od ohniska 135 a níže k silné vinětaci, proto je lepší použít  např. pro zvětšení 5x (u objektivu M Plan 10x) klasický 100 mm objektiv zaostřený na nekonečno, výborný je Canon 100/2,8 USM Macro nebo jeho novější IS verze.  Vinětují sice také, ale proti zoomu 70-200 víceméně zanedbatelně. Projeví se jenom mírným ztmavením rohů.
Ale doporučuji pouze pro velikost čipu APS-C, na FF čipech bude silná vinětace a nekvalitní kresba na okrajích. Hodnota DOF zůstane ovšem stejná jako při zvětšení 10x, takže počet snímků je přirozeně o hodně větší než při použití objektivu Mitutoyo Plan Apo 5x.

Takže pro BD (M) Plan Apo 10x - velikost kroku max. 5 mikronů na mikrometru s dělením 0,01 (přesná polovina nejmenšího dílku). Používám velikost kroku 3 až 5 mikronů (opt. dorovnáváním na horizontální mikrometrické stupnici pro dělení 0,001 mm) přesně podle firemní tabulky. Rozptylový kroužek u tohoto typu objektivu je spíše jen taková teorie o tom co se může individuálně jevit jako ještě ostré.

Práce s těmito objektivy je ale velice náročná. Při zapnutém živém náhledu jsou zřetelně vidět otřesy preparátu jen při slaboučkém doteku na základnu, na které je umístěna fotosestava, natož pak chůze jiných lidí po podlaze - při focení musí být absolutně vyloučená. Dálková spoušť je nutnou povinností. Osvětlení preparátu pomocí led lampiček prodlužuje dobu expozice a zvyšuje možnost vibrací. Zkrátit expozici je možné při použití výkonějších led panelů s konstantní barevnou teplotou nebo blesku, což je ovšem při velkém počtu snímků značně nepraktické. Také je nutno změnit systém difůze světla. U velmi malých preparátů  (okolo 0,5 mm)  se tento  postup  jeví jako jediný možný s přihlédnutím k pevnosti a stabilitě sestavy.
Pokud je použit objektiv (pevné ohnisko 200 mm nebo zoom 70-200 mm) tak jej doporučuji uchytit do originální kovové a pevné stativové objímky.

Klasické objektivy tohoto ohniska jsou o hodně těžší oproti lehkým a víceméně prázdným tubusům, nejmenší váha začíná na 0,7 až 0,8 kg a jejich upevnění k tělu zrcadlovky pouze přes vratký bajonet není pro fotografování s mikroskopickým objektivem zrovna moc ´košer´. Sestava je méně stabilní a více náchylná k otřesům. Se stativovou objímkou je lepší vyvážení a svým malým dílem to přispěje k eliminaci vibrací.
Je tu asi ještě jeden významný super-bonus stativové objímky - pokud budete chtít vyfotit preparát (nebo cokoliv jiného v exteriéru se stativem či monopodem) s tělem otočeným místo šířky na výšku - jednoduše jej v objímce otočíte a utáhnete. Toto je nejvíc praktické u horizontálních sestav při použítí klasických blesků. A nepotřebujete kupovat předražené vertikální e-L-kové upínací destičky.
Při focení preparátů používám kruhovou hliníkovou distanční destičku s oboustraným závitem 1/4" pro zvýšení optické osy objektivu z důvodu umístění mikrometrické hlavice.


Vůbec pro makrofotografování ať už preparátů nebo živého hmyzu doporučuji upevnit těžké objektivy (MPE-65, klasický Canon 100/2,8 nebo Laowa 100/2,8 - 2x, aj.) do (nejlépe originálních!) stativových objímek. U Laowa 100/2,8 - 2x je objektiv kovový a originál objímka plastová, u Canon 200 mm/f2.8 a Canon 70 - 200 mm/f4 IS II - tady je to přesně naopak.
Fotoaparát by měl být na stativu, a pokud to není možné, tak jej lze držet za objímku, nebo využít objímkového závitu k upevnění příslušenství (např. blesk) přes kloubový držák Magic - Arm.

Doporučenou délku max. kroku mikroposuvu při zvětšeních od 1:10 až do 5:1 (teoreticky 10:1) při různých clonách (od f/2.0 - f/22) s klasickými objektivy zobrazuje v mm přiložená tabulka ZDE.
Značka 'Dif' (Difrakce) znamená už viditelné zhoršení kresby.


Velký pozor dejte při koupi laciné neoriginální objímky JJC Tripod mount ring TR 1II, která je na svém  papírovém obalu primárně označená k použití s objektivy Canon 70 - 200 mm/f4 + Canon 70 - 200 mm/f4 IS + Canon 70 - 200 mm/f4 IS II. Zakoupil jsem ji k objektivu Canon 70 - 200 mm/f4 IS II.  Objímka  nedrží  vnitřním  průměrem tvar úchopové  části objektivu, je šišatá, při  jejím  dotažení na objektivu je v její horní části skoro milimetrová fuga. Objektiv se vigle  a  je  viditelně  nakloněný. Řešením by možná bylo přidání kousku plochého gumového těsnění, ale toto víceméně nedoporučuji, protože objektiv je zrovna ve své úchopové části plastový - při nadměrném tlaku hrozí jeho poškození (u tohoto velmi drahého objektivu by to asi bylo fatální !) nebo prasknutí plastové objímky. Originální objímka k objektivu Canon 70 - 200 mm/f4 IS II  se na našem rybníčku zatím nedá sehnat, přestože se jeho  verze II   prodává už skoro 4 roky !!!  Problém jsem vyřešil koupí originální kovové objímky Canon Tripod mount ring A II (B) k pevnému sklu Canon 200 mm/f2,8 II.
Objímka přesně padne i na zoom 70-200 mm, objektiv  je  správně utažen, drží rovinu, žádné viglání. Používám ji tedy bez jakýchkoliv problémů na oba objektivy.  Čínský plasťák JJC Tripod jsem vyhodil, neboť je pro o fousek větším průměrem než průměr objímkové části objektivu, pro který je výrobcem určen, k ničemu. Je tedy k nepoužití a navíc nebezpečný, pro možnost  poničení drahého objektivu.
Originální objímka na Laowa 100/2,8 - 2x je sice taky plastová, ale kovový objektiv drží pevně, její používání je bez žádných problémů.


Pro kolegu jsem vyrobil jednoduchý ukolmovač o průměru 6 cm. Tvrdým oříškem bylo sehnat polo - kouli pro spodní výkyvnou část ukolmovače, před lety byly běžné kovové polokoule součástí různých dětských stavebnic, výborný býval kryt vyřazeného cyklistického zvonku.
Nakonec jsem z nabídky ´volného trhu´ vybral plastovou polokouli z čokoládového Kindervajíčka, která odpovídala velikostí a přiměřenou pevností + 2 kruhové magnety, kovářskou podložku, šroub M5 s maticí a 2 bílé plastové podložky.

Jako primární difuzér a zároveň též schránka pro umístění focených preparátů se hodil plastový obal od hřbitovní svíčky, který svým průměrem ideálně a těsně zapadl do polokoule Kindervajíčka.
Ukolmovač je na 100% funkční a určitě dobře slouží svému účelu.


BACK