ÚVOD


Canon R 7
 
Nebudu zde komenovat technické parametry, které jsou dostupné na každém foto-shopu, ale spíše se soustředím na skutečnosti o nichž se oficiálně a podrobně nikde moc nepíše.
Samostatnou kapitolou je tzv. 'nahrávání filmů'. Budiž, doba si to žádá, filmeček je ve 4K opravdu kvalitní podívaná, ale něco přes 10 minutek filmu ukouslo na kartě skoro 30 Gb prostoru, což sice pro 128 Gb kartu není zas taková tragédie. Otázkou spíše je kam s větším počtem takových souborů ? PC není nafukovací a hromadit nestále nové externí disky také není optimální řešení. Takže za filmování palec dolů.
Trochu zamrzí nepřítomnost  velkého  volícího kolečka na  zadní straně těla - ony ty směrová tlačítka kopírovaná z levnějších produktů, nejsou vždy to pravé ořechové. Elektronický hledáček je hodně kvalitní, nepřítomnost hranolů tělo dost odlehčilo. Ale zdá se mi, že hledáček trochu více 'tahá' oči a po delším používání je třeba použít oční kapky. Mladší ročníky zřejmě toto nepocítí.
Celkově fotoaparát velmi dobře padne do ruky, ovládací tlačítka a kolečka včetně spouště jsou lehce dostupná, ovšem je nutno počítat, že s pořádným objektivem se váha přiblíží někde ke kilu a půl, což už se za celý půlden v exteriéru pronese.

Malou nevýhodou oproti zrcadlovkám je zvýšená křehkost i přes avizované použití v exteriérech. R 7 je totiž plná elektroniky a jedna nefunkčnost může vyvolat lavinový efekt k plné nefunkčnosti. Použití tzv. slepé baterie od modelu Canon D 70 nedoznalo žádných větších změn, takže stabilní napájení bateriovým adaptérem je možné. Ale pozor! Pouze drahého originálu Canon !, při použití levných čínských náhrad na vás R7 údajně vybafne: Použito neoriginální příslušenství a foťák se zablokuje.
Dobře si to japončíci ošetřili.  Nezaměnit za možnost dobíjení baterie přes USB - to je jiná funkce.
Především oceňuji nepřítomnost interního blesku, jehož přítomnost na zrcadlovkách řady D vyloženě popouzela. S bleskem se dalo  fotit  jedině  v externím provedení s možnostmi odrazů, neboť interní blesk se odrážel přímo do scény a fotografii nadobro znehodnotil – takže absolutně nepoužitelné a pro poloprofi řadu celkem zbytečné.
Velmi šikovná věcička je volitelný adaptér pro připojení starších objektivů Canon s menším průměrem bajonetu. Starší a stále velmi kvalitní objektivy jsou tímto nadále použitelné a není třeba investovat do jejich ještě předraženějších RF bratříčků s podobnými parametry. Adaptér může ve zvolené verzi mít na sobě otočný prstenec, se kterým je možné ovládání clony, času, aj. podle nastavení v menu. Na pravých zrcadlovkách bylo možné navolit na zadním velkém otočném kolečku ovládání pouze jednoho parametru a  změna clony byla odsouzena na  malinký otočný a plastový ozubený pidivolič v blízkosti spouště, který se ovšem po letech (někdy už po měsících) používání začal protáčet a prokluzovat bez možnosti volby.
Pak  bylo nutno příkoupit drahý bateriový grip, který má také kýžený kolečkový ozubený ovladač, a nebo v menu  neustále měnit  příslušnou  funkci velkého kolečka na zadní straně fotoaparátu vedle displeje LCD, což bylo zvláště při focení preparátů otravné a zdlouhavé.


 
K modelu R7 se dá přikoupit lehká klec s eloxovaného hliníku s bočními sáňkami pro připojení blesku a se spoustou bočních a horních závitů a tím i možností připojit další externí sáňky pro patici blesku.
Originání patici těla R7 lze využít pro umístění odpalovače blesků. Výborný je systém od fimy Godox.
Malé externí blesky Godox jsou lehounké a mají jednu nespornou výhodu - mají interní baterii, která se dá dobíjet i v exteriéru z jakékoliv powerbanky. Udávaná výdrž je 500 blesků na jedno nabití, moje zkušenost je skoro jednou tak větší. Nedoporučuji ale používat automatické nastavení výkonu TTL .
Horní závity klece se dají využít i pro připojení externího náhledového monitoru, což i přes velmi kvalitní LCD displej Canonu R7 velmi vylepší možnosti živého náhledu. Spodní stranu klece je možné upevnit přes rychloupínací adaptér díky standartu ARCA k pevnému externímu stativu či manuálnímu mikroposuvu domácí sestavy.
Výše a níže vložené obrázky lze klepnutím myši zvětšit.


 
Tělo R7 je aktuálně to nejlepší co Canon v APS-C velikosti čipu nabízí.
Ovšem nová verze Raw CR3 je pro starší programy Adobe Lightroom řady 5 nebo 6 nepoužitelná, a kdo chce využívat plně formát Raw nemusí nutně přecházet na pře-drahé a pro místní domorodce nepraktické cloudové verze novějších řad Lightroomů. Sám velký Adobe zpřístupnil převodník Adobe DNG Converter, který lze zdarma stáhnout z webu a převést Rawy CR3 do univerzálního a datově neochuzeného formátu DNG, který už starší verze Lightromu (i Photoshopu) v pohodě přežvýkají.

Připomínám, že s programem Adobe Lightroom 6 pracuji na PC, který není trvale připojen k síti.


 
Malou nevýhodou výsledného Tiffu z plného rozlíšení těla R7 (úctyhodných 32 Megapixelů)! je jeho datová velikost – bez mála - skoro 100 Mb (!!). Takže se PC trochu zapotí a upravovat takto veliký originál uložený na externí flešce přes Photoshop spuštěný na PC není oproti minulosti a s datově menšími soubory ze zrcadlovek skoro vůbec možné - při jakémkoliv uložení změn i výkonný počítač s velkou pamětí 'zamrzává' na dlouhé sekundy nebo i hůře - na minuty.
Fotoaparát umožňuje též interní skládání fotografií s rozdílnou hloubkou ostrosti – v menu je uvedeno až do počtu 999 fotografií – no nevím, zkoušet to nebudu..

Ještě malá poznámka k použití manuálního objektivu Laowa 25 mm f/2,8 2,5-5x na R7 - je nutné aktivovat položku v menu - Uvolnit závěrku bez objektivu.


BACK